Proti znovuobnovení Mariánského sloupu

08.11.2012 08:55

 

Připadá mi nesmyslné, absurdní a zločinné znovu postavit totalitní pomník na místě před popravištěm, kde byli popraveni stavovští vůdci. Mariánský sloup byl symbolem ponížení českého národa!


Tak přesně tohle řekla redaktorce Haló novin spisovatelka Lenka Procházková, jedna z účastníků sobotního protestu pořádaného Jazzovou sekcí proti znovupostavení Mariánského sloupu na pražském Staroměstském náměstí, kde stával od poloviny 17. stol. do roku 1918. Procházková, z poslední doby známa rozhodným odporem proti tzv. církevním restitucím, proti znovuobnovení sloupu v centrální části nejvýznamnějšího pražského náměstí bojuje, jak sama uvedla, od první chvíle, kdy se tento nápad objevil. »Zneužitá socha Panny Marie symbolizovala vítězství nad českými protestanty,« řekla dále naší zpravodajce s tím, že je nesmyslné stavět jej znovu, když byl 3. listopadu 1918 spontánně zbořen davem z radosti nad pádem habsburské monarchie a »Masaryk tomu mlčky přihlížel«.
 
Přitom rada hlavního města na své zářijové schůzi schválila možnost dostavby sloupu a také Krocínovy kašny. Pro primátora Bohuslava Svobodu (ODS) je znovupostavení sloupu»především návratem vzácného uměleckého díla na místo, kde chybí, obnovou historické paměti«. Procházková to však celé připodobňuje situaci, jako kdybychom »na Letné znovu postavili pomník Stalina«.
 
Jména Jáchyma Ondřeje Šlika, Kryštofa Haranta z Polžic a Bezdružic, Diviše Černína z Chudenic či lékaře a rektora univerzity Jana Jesenského a dalších popravených nesli na transparentech na tři desítky účastníků protestu z Klárova na místo popravy na Staroměstské náměstí a zpět Kaprovou ulicí, která se jmenuje, jak informoval předseda Jazzové sekce Karel Srp, podle tehdejšího »prokurátora«, jenž 27 statečných občanů poručil usmrtit.Nevysoký počet účastníků akce Srpovi nevadil. »Vůbec přece nejde o počty, protože byly plné Václaváky, a je to k ničemu. Zatím. Když je však zataženo, sprchne,« zakončil optimisticky pro náš list.
 
Hromadná poprava 27 vůdců stavovského povstání 21. června 1621 měla mít na Čechy odstrašující účinek, aby již žádná vzpoura nemohla ohrozit Habsburky, kteří tak upevnili svou vládu na českém trůně.
 
 
Autor: RedakceZdroj: Haló noviny