Rakušané a Němci chválí knížepána

22.01.2013 09:47

 

Vyjádření Karla Schwarzenberga o tom, že poválečný odsun Němců z Československa byl z dnešního pohledu porušením lidských práv a že někdejší prezident Edvard Beneš by se za to ocitl před mezinárodním trestním tribunálem v Haagu, vyzdvihuje mj. sobotní německý list Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ).


Zdůrazňuje, že žádný český politik, který se uchází o významné postavení, podobný názor ještě nevyslovil. Rakouský list Die Presse zase soudí, že debata o Schwarzenbergově vlastenectví může být pro Čechy lakmusovým papírkem jejich vyzrálosti (nebo spíše vlastenectví - pozn. red.).

 
Schwarzenberg hovořil o odsunu ve čtvrteční televizní předvolební debatě... Německý deník konstatuje, že i když (údajně) odevšad zaznívají konejšivá slova o tom, že dekrety prezidenta Beneše, které Němce zbavily občanských práv, už jsou politicky i právně zastaralé, české soudy to vidí »diferencovaněji«.
 
Nyní se však otázka, jak to Češi s dekrety myslí, stala prubířským kamenem prezidentských voleb. Oba hlavní kandidáti se přitom v názoru na tyto dokumenty liší, neboť pro Miloše Zemana jsou zcela správně nedílnou součástí českého právního řádu.
 
»Žádný pražský politik, který se ucházel o významné postavení, dosud nic podobného neřekl. Ani Václav Havel. České volby proto budou opravdu napínavé,« uvádí FAZ. A Die Presse rozebírá, že názory českého ministra zahraničí na vyhnání sudetských Němců nejsou ničím novým. »Debata o Schwarzenbergově vlastenectví je před volbami také lakmusovým testem: Z volebního výsledku bude totiž možné vyčíst, zda jsou Češi téměř 70 let po válce schopni střízlivě pohlížet na citlivé sudetoněmecké téma a nepropadnou vlasteneckým výlevům,«uzavírá agresivní rétoriku Die Presse... My naopak doufáme, že většina Čechů vlastenci zůstala a historické konsekvence si v pátek a sobotu u volebních uren v paměti podrží.
 
 
Autor: RedakceZdroj: Haló noviny