Rozkrytí sporných nákupů má zelenou

12.07.2012 17:27

 

Vyjádření poslance Parlamentu ČR a stínového ministra KSČM pro resort obrany Alexandra Černého ke kauze letounů CASA.

Vzhledem k tomu, že kauza CASA nabyla po žádosti policie o vydání V. Parkanové a po návazné politické diskusi jiných rozměrů, dovolím si připomenut některá důležitá fakta, která považuji za nezpochybnitelná.
 
Armáda ČR transportní letouny potřebuje. A to nejen pro vojenské účely, ale například také pro řešení mimořádných událostí, kdy je potřeba přepravit ohrožené civilní osoby domů z různých koutů světa. Letouny AN26, které tuto službu stále ještě byly schopny plnit, jsou již na hranici životnosti. Ale podle původních plánů je česká armáda chtěla nahradit až po roce 2011. Do té doby se s obnovou nepočítalo. Přesto už v r. 2008 vláda M. Topolánka schválila záměr nákupu 4 letounů CASA bez výběrového řízení.
 
Odborníci jsou přesvědčeni, že kdyby k výběrovému řízení došlo, letouny CASA by rozhodně nevyhrály, protože nesplňovaly základní požadavky vojáků. Přesto byl kontrakt uzavřen a z původní částky 2,25 mld. Kč se nakonec cena zdvojnásobila.
 
V průběhu roku 2010 tak dostala Armáda ČR letouny, které nechtěla. A hned od počátku r. 2011 se projevovaly jejich zásadní nedostatky. Už v únoru byl provoz letounů omezen, protože došlo k vážnému propadu při cvičném letu. V dubnu 2011 selhal systém pasivní ochrany proti raketám, což znemožnilo nasazení letounů v Afghánistánu. Následovaly závažné závady v avionice, které si opět vynutily zastavení provozu. Do dnešního dne nejsou všechny technické nedostatky vyřešeny.
 
Český daňový poplatník tak zaplatil za něco, co v danou chvíli český stát nepotřeboval a co Armáda ČR ani nechtěla. Naskýtá se otázka, proč se tehdejší ministryně Parkanová, která si po nástupu do této funkce vytkla jako cíl heslo boje proti korupci a nehospodárnosti v resortu, chovala tak nezodpovědně, že předložila tehdejší vládě návrh na koupi ve své třídě pravděpodobně nejdražších letounů na světě, které navíc nefungují. To už ale bude nyní, po kladném rozhodnutí Poslanecké sněmovny o vydání V. Parkanové, otázka pro orgány činné v trestním řízení, stejně jako otázka rozkrytí dalších případných sporných nákupů v resortu obrany i jinde.
 
 
Autor: Alexander ČERNÝ, poslanec PČR za KSČM, stínový ministr obrany KSČM, člen Výboru pro obranu a bezpečnostZdroj: Mediální úsek ÚV KSČM

Diskusní téma: Rozkrytí sporných nákupů má zelenou

Nebyly nalezeny žádné příspěvky.

Přidat nový příspěvek