S. Marková: Sliby se slibují...a Babiš se raduje?

26.03.2014 07:05

„Problém jsou poplatky v nemocnicích, kde jsme z hlediska pobytu udělali chybu. Zpětně to hodnotím jako špatně. Teď je to argument, aby se nalily větší peníze,“ řekl novinářům pan A. Babiš z hnutí ANO 2011.Také předseda lidovců prohlásil, že i jeho křesťanská strana má problém se zrušením zdravotnických poplatků. Není tedy překvapivé, proč pondělním jednáním vlády prošel komunistický návrh na jejich úplné zrušení se záporným stanoviskem.

 

Téma poplatků ve zdravotnictví bylo sociálními demokraty opakovaně využito (zneužito?) jako předvolební téma na nalákání voličů a nyní již po vzoru jiných, kteří se chopili moci, je třeba rychle zapomenout. Naštěstí si sociální demokraté vybrali spolehlivé spojence a ti za ně „špinavou práci“ odvedou.

 

Jedinou stranou, která důsledně hájí zájmy pacientů tak zůstává KSČM. My považujeme tzv. regulační poplatky za symbol dlouhodobé snahy polistopadových vlád převést potřebnou zdravotní péči do oblasti komerčních služeb. Cílem jejich zavedení bylo připravit pacienty nejen na postupný konec principu solidarity, ale také na fakt, že zdravotnictví bude nadále jen za peníze.

 

Čím dál méně pak bude odpovědné vládní politické reprezentace zajímat, jestli na nezbytnou kvalitní péči budou občané České republiky vůbec mít. Stačí připomenout neustále narůstající nezaměstnanost, nízké mzdy, nárůst cen, vyřazování léků a zdravotnických prostředků z úhrad s tím, že se nikomu nic nekompenzuje.

 

Před podzimními předčasnými volbami do sněmovny se halasně slibovalo, že je nutné stabilizovat zdravotnický systém zdevastovaný zvůlí a nekompetentností pana Hegera a jeho pravicové koalice ODS, TOP 09 a VV/LIDEM. Nová koaliční vláda ČSSD, ANO a KDU-ČSL předložila prostřednictvím ministra S. Němečka návrhy na navýšení plateb za státní pojištěnce a jejich pravidelnou valorizaci, odkup nedobytných pohledávek zdravotních pojišťoven za plátci pojistného státem a také mobilizaci zůstatků rezervních fondů zdravotních pojišťoven.

 

Tato opatření mají sloužit ke kompenzaci výpadku tzv. regulačních poplatků. Tyto návrhy nakonec nebyly projednány a pan Babiš chce hledat zdroje v samotném systému zdravotnictví. Je jasné, že se tam nakonec žádné rezervy nenajdou a jediným řešením bude opět sáhnout do kapsy pacientům.

 

Můžeme se tak dočkat, místo slibovaného zrušení aspoň části poplatků, jejich navyšování nebo vyřazování různých druhů péče z úhrad za tr(a)pného přihlížení ČSSD. Heslo „bez peněz k lékaři nelez“ bude nakonec dovršeno v době vlády levo-středo-pravicové vlády. S tím nemůže KSČM v žádném případě souhlasit!

 

 

Autor: Soňa MarkováZdroj: Mediální úsek ÚV KSČM