Schulz požaduje federální Evropu

08.12.2017 09:34

Předseda německé sociální demokracie (SPD) Martin Schulz chce, aby se z Evropské unie v příštích letech stala federace.

Její členské země by měly přijmout společnou ústavní smlouvu. Kdo bude proti, má z unie vystoupit, je přesvědčen Schulz, který to řekl ve svém vystoupení na sjezdu SPD v Berlíně.

»V příštích letech půjde o budoucnost Evropské unie,« míní Schulz, podle něhož už nestačí jen drobné reformy, ale je potřeba najít odvahu k zásadním změnám.

»Chci, aby existovala evropská ústavní smlouva, která vytvoří federální Evropu,« nechal se slyšet šéf SPD, podle něhož by »Spojené státy evropské« měly spatřit světlo světa do roku 2025.

Ústavní smlouvu by podle něj měl spolu s občany vypracovat konvent. »A až ji budeme mít, tak musí být předložena v členských zemích (k hlasování). A kdo pak bude proti, ten půjde z Evropské unie pryč,« představil Schulz svůj poměrně radikální návrh.

»Evropa je naše životní pojistka,« podotkl s tím, že národní státy už na řadu úkolů prostě nestačí. Jen spojená a rozhodná Evropa podle něj může čelit klimatickým změnám, daňovým únikům velkých firem nebo terorismu a migraci.

Bývalý šéf Evropského parlamentu v projevu, který byl často oceňován potleskem delegátů, také tvrdě kritizoval vlády Polska a Maďarska. »Podívejte se, co se děje v Polsku, kde jsou naše společné hodnoty systematicky podkopávány,« poznamenal. I Maďarsko se podle něj stále více vzdaluje od evropského společenství.

Pouze kritická slova našel Schulz také pro protiimigrační Alternativu pro Německo (AfD), která je podle něj stranou pravicových radikálů, kteří chtějí dělit společnost. »My jsme jejich odpůrci,« prohlásil.

Neformální diskuse o federalizaci EU se vede již delší dobu. Její zastánci poukazují na fakt, že EU v některých ohledech již jako federace funguje, například vynucováním rozhodnutí.

(pe, čtk)