Sněmovna ustoupila ODS

31.10.2012 20:59

 

Navzdory nesouhlasu opozice si včera rozervaná ODS vynutila přerušení jednání sněmovny až do příštího týdne. A to kvůli nedohodě špiček strany s rebely kvůli daňovému balíčku, s nímž vláda spojila svou existenci.


»Je to bezprecedentní rozhodnutí, protože sněmovna coby zákonodárný sbor ustupuje stranickému jednání jedné z politických stran. To tu ještě nebylo a stávat by se to nemělo,«reagovala bezprostředně po hlasování pro náš list místopředsedkyně ÚV KSČM Miloslava Vostrá.

 
Práce zákonodárného sboru tak musí počkat, přednější jsou starosti ODS, která sama neví, na čem je před víkendovým kongresem. Ten totiž rozhodne o novém vedení strany a poslanečtí rebelové doufají, že Petr Nečas svůj post neobhájí. Poslanci vládních stran Občanskou demokratickou stranu včera – ač s kritickými poznámkami – podrželi a přerušení jednání sněmovny podpořili. Pro hlasovalo 101 ze 191 přítomných poslanců, 88 jich bylo proti.
 
 
Zvítězil strach nad zodpovědností
 
»Neschopnost a nekompetence vlády se přenesla i na jednání sněmovny, která není schopna ani naplánovat jednání k jednotlivým věcem,« zdůraznil ještě před tím na tiskové konferenci předseda ÚV KSČM Vojtěch Filip. Rozhodující bude, zda vláda dosáhne 101 hlasů v případě vrácení tzv. konsolidačního balíčku ze Senátu. Při hlasování ve sněmovně jí stačí prostá většina a někteří poslanci Věcí veřejných podle Filipa mohou třeba při hlasování chybět. Něco takového však předseda véčkařů Radek John rozhodně odmítl.
 
»Je to potvrzení obav premiéra Nečase, že hlasování o důvěře vládě zařazené před kongresem ODS by nemusel vyhrát. Zvítězil strach před řádným jednáním sněmovny,«komentoval chování ODS místopředseda ÚV KSČM Jiří Dolejš.
 
Filip upozornil na to, že balíček nemusí být projednán v termínu, se kterým počítá vláda, aby ho prosadila a tím uhájila svou důvěru. Tvrdí, že kabinet už ho nemůže stihnout. »Vede to k jedinému – k rozpuštění sněmovny. Já bych tím chtěl občanům ČR pogratulovat, mohou se vlastně dočkat nových voleb, protože s touto vládou a s tímto složením sněmovny už není ani možné nic dobrého pro občany ČR vytvořit,« sdělil novinářům Filip. Takže ono odložení je podle něj nesmyslný krok. »Pokud občanští demokraté žijí v tak uzavřeném kruhu, v jakémsi skleníku, a nevidí, že 90 % občanů ČR už tuto vládu a tuto sněmovnu nechce, je mi jich opravdu líto,« uvedl.
 
 
STOP vládě!
 
Komunisté přerušení schůze sněmovny nepodpořili. »Klub KSČM odmítá, aby se projednávání balíčku odsouvalo. Za kongres, za Mikuláše, za cokoliv. Nejenže je třeba, aby občané a firmy věděli, jaké budou daně, ale je také třeba, abychom dali najevo, že tu ještě stále platí demokratické mechanismy a nebude se čekat jako na určující rozhodnutí kongresu či sjezdu jakékoli politické strany,« uvedl před novináři šéf klubu KSČM Pavel Kováčik. Komunisté chtěli, aby sněmovna pokračovala v jednání, také proto, že v programu schůze je řada pro občany, obce, města i firmy důležitých právních norem. KSČM podporuje iniciativu Stop vládě, která spolu s odbory pořádá 17. listopadu demonstraci proti vládě na Václavském náměstí v Praze. »Vnímáme to jako možnost občanů ČR projevit nesouhlas s dosavadním vládnutím,«řekl Kováčik.
 
Nespokojení poslanci ODS ustoupili od zachování daňových úlev pro pracující důchodce a od zachování nynějších paušálů pro živnostníky. Trvají na tom, aby se od ledna nezvýšila DPH o procento - na 15 a 21 %, odmítají i dodatečné zdanění lidí s vyššími příjmy. Lídr rebelů Petr Tluchoř novinářům řekl, že ani kongres názory šestice neposlušných poslanců nemůže změnit. Podle Zbyňka Stanjury (ODS) by nové stranické vedení, vzešlé z víkendového kongresu ODS v Brně, mělo v úterý ráno na klubu jasně deklarovat, že stojí o pokračování nynější vlády, a ta může pokračovat jen v případě, že všichni poslanci zvolení za ODS svou vládu podporují.»Nebo přijde jiné vedení s jiným názorem a řekne, že navrhuje ODS tento projekt ukončit. Obojí je legitimní,« tvrdí Stanjura.
 
 
Autor: RedakceZdroj: Haló noviny