Stanovisko KSČM k migraci

04.09.2018 20:24

Řešení migrační otázky je stále otevřeným tématem po návštěvě premiéra v Itálii a na Maltě. Nejde jen o kombinaci finanční podpory státům jako je Itálie, zemím severní Afriky a také těm africkým státům, odkud migranti přicházejí, jak tvrdí Andrej Babiš, ale o řešení příčin celé migrační krize. Není smyslem poskytovat těmto zemím finanční prostředky, jak říká vláda, ale je nezbytné poskytovat cílenou investiční pomoc na rozvojové projekty.
To KSČM tvrdí již od roku 2015. Dnes nejde jen o odmítnutí pokračování nesmyslného systému kvót, který je neefektivní a rozděluje Evropu. Na řešení migrační krize musí spolupracovat všechny členské státy Evropské unie. Především se však Francie, Německo a Itálie musí oprostit od svého neokoloniálního pohledu na svět a hesla „rozděl a panuj“. Odmítáme vnucování takové politiky a účast na ní. Cesta k řešení migrační krize je zastavení neustálého rozdmýchávání válečných konfliktů, obchod s lidmi, potírání nelegální migrace a převaděčství.
Od Vlády ČR požadujeme na evropské úrovni prosazovat účinný systém zamezení zneužití azylového procesu k nelegální migraci. Státy musí mít možnost ukončit pobyt, odebrat vízum a vyhostit rizikové migranty a všechny ty, kteří vědomě porušují naše zákony a nehodlají žít v souladu s nimi. Azylová a migrační politika má pomáhat lidem v nouzi, nesmí ale vést ke zhoršení bezpečnostní a sociální situace v zemích příjemců.

Autor: 
Výkonný výbor ÚV KSČM