Stanovisko KSČM k vládnímu návrhu rozpočtu na rok 2015

18.10.2014 10:12

Poslanecká sněmovna bude projednávat první návrh státního rozpočtu sestavovaného vládou Bohuslava Sobotky. Návrh, který je založen na koaličním kompromisu ČSSD s pravicovými subjekty ANO a KDU-ČSL, podpořila i tripartita, tedy zástupci zaměstnanců i zaměstnavatelů.Předložený návrh neškrtí veřejné finance jako rozpočty předchozích vlád, které vedly k prohloubení hospodářské recese. Rozpočet na příští rok počítá s dílčí valorizací důchodů, životního minima a zahrnuje i finance na kompenzaci zrušených zdravotních poplatků. Obsahuje i mírný nárůst platů ve veřejné sféře a nezbytné zdroje na kofinancování projektů čerpající evropské prostředky. 

Rozpočet ale nepřináší zásadní změnu hospodářské a fiskální politiky státu. Jen částečně opravuje a opraví důsledky předchozího vládnutí, ale nepřevede zemi na novou cestu rozvoje. Nejde o nijak prorůstový rozpočet. Vládní investice rostou pomaleji než vládní provoz. Vláda odmítla výraznější opatření na příjmové straně rozpočtu, konkrétně zejména KSČM předložené zavedení přiměřené daňové progrese, spoléhá jen na blíže nevyčíslené úspory a účinek mírného hospodářského oživení. 

Další ze sporných míst návrhu státního rozpočtu je prognóza ekonomického vývoje. Oživení v Evropě je vlažné a nijak stabilizované. Lze očekávat i dopady zavádění tvrdší bankovní regulace. Rizikem je také tendence k oživování studené války. Prognózy vývoje se v našem okolí zhoršují. 

Pravicová opozice TOP 09 a ODS za této situace volá po pokračování škrtů a rychlejším snižování rozpočtového deficitu. KSČM odmítá takové pokračování předchozí chybné rozpočtové politiky. Současné vládě ale skutečná rozvojová alternativa chybí a Poslanecké sněmovně předložila návrh koncepčně nevyjasněný, spíše udržovací, a proto KSČM základní čísla tohoto návrhu nemůže podpořit. Je však připravena jednat o úpravách struktury navrženého rozpočtu při jeho dalším projednávání v zájmu občanů ČR, kvalitního fungování veřejných služeb a rozvoje české ekonomiky

 

 

Autor: VV ÚV KSČMZdroj: Mediální úsek ÚV KSČM