Stínová vláda k čínsko-evropskému fóru politických stran a k aktuálním vládním balíčkům v daňové oblasti

22.05.2013 07:42

Výstup z jednání stínové vlády KSČM, která se sešla ve středu 15. května 2013.Na své středeční schůzi vyslechla stínová vláda KSČM informaci předsedy stínové vlády Vojtěcha Filipa o jednání 4. čínsko-evropského fóra politických stran, které se uskutečnilo ve dnech 21. až 24. dubna 2013 za účasti delegace KSČM v čínském městě Suzhou v provincii Jiangsu.
 
Fórum se seznámilo s představami nového vedení Komunistické strany Číny o realizaci politiky čínského snu, která má přinést světu více míru, rozvoje, možností budování spolupracujícího světa a eliminaci hrozeb a napětí v současných mezinárodních vztazích. Čínská strana seznámila přední činitele 44 politických stran z 27 zemí Evropy se svým grandiózním programem ekonomického rozvoje pro nejbližší dekády v rámci "třetího globálního věku růstu". Hlavními motory budoucího ekonomického úspěšného rozvoje Čínské lidové republiky se má stát akcelerující industrializace, dominance v informačních technologiích, rychlá modernizace v oblasti energetiky a dopravních prostředků a prohlubující se internalizace čínské ekonomiky. KSČM spatřuje možnosti zapojení se České republiky do těchto plánů ve spolupráci v oblasti středoškolského a vysokoškolského odborného vzdělávání.
 
Stínová vláda KSČM v gesci svých místopředsedů Jiřího Dolejše a Miroslava Opálkyprojednala aktuální balíčky opatření předkládaných vládou v daňové oblasti. Nečasův kabinet jimi navazuje na komplex daňových změn v souvislosti s Jednotným inkasním místem (JIM). Vytvoření samotného JIM přitom bylo oproti původnímu termínu, kterým byl rok 2013, přesunuto na povolební rok 2015, a to včetně zrušení kritizované superhrubé mzdy. Tomuto projektu tak hrozí, že dopadne stejně jako projekt sKaret, tedy že původní záměr zefektivnění vystřídá jen hodně drahá byrokratizace.
 
Tento nový balíček je tzv. zdůvodněn rekodifikací soukromého práva (přijetím nového občanského zákoníku) a měly by na něj navázat další kroky - na září avizovaný deregulační balíček. Jde zjevně jen o chaotické imitování další daňové reformy, kdy dílčí nápady na prorůstové daňové úlevy nezkorigují špatné nastavení daní, ale pouze zvýší nestabilitu daňových zákonů. Je totiž více než pravděpodobné, že po volbách budou muset být daňové zákony opět novelizovány.
 
Nečasova vláda nevyužila příležitost ke skutečné korekci své daňové politiky. Návrh odráží bezkoncepčnost její daňové politiky, která se neustále mění. Součástí těchto změn je převedení dědické a darovací daně do daně z příjmů. Tím se dále snižují majetkové daně. Vláda i nadále trvá na osvobození dividend a prodeje majetkových podílů. Vládní filozofie struktury daňového břemeny je tedy i nadále ve prospěch zdanění kapitálu. KSČM prosazuje alternativní pohled - silnější progresi u daně z příjmu a majetku a větší solidaritu u odvodů do systému veřejného pojištění. A skutečnou, nikoli pouze zdánlivou podporu hospodářského růstu.
 
 
Zdroj: Mediální úsek ÚV KSČM