Tonoucí vláda se stébla chytá

22.05.2013 07:48

Dočkali jsme se dalšího daňového guláše. Vládní daňové změny - a to nejenom ty již schválené, ale i ty chystané - vyvolávají značné změny v zažívání české ekonomiky.Před novináři to včera řekl místopředseda ÚV KSČM, poslanec Jiří Dolejš. Vysvětlil postoj strany k návrhům, navazujícím na změny z r. 2013. Jde o zákony související s tzv. jednotným inkasním místem a s rekodifikací občanského zákoníku. Navazují na vládní kroky z r. 2011, korigované rok poté. Projekt jednotného inkasního místa plánovaný na letošek se opakovaně odkládal, má se spustit až v r. 2015. Tedy až po parlamentních volbách. To svědčí o práci Nečasova kabinetu. »Nespraví to ani avizovaný další daňový balíček, který by měl přispět k deregulaci podnikatelského prostředí směrem k OSVČ. To vláda už slibovala mnohokrát a málokdy potěšila drobné podnikatele, mj. i proto, že poslední zvyšování nepřímých daní zvedlo zdražení, a když se zdražuje, méně se nakupuje. A podnikatelé jsou tudíž lapeni v pasti. Obrovský balíček zákonů zahrnuje novely 44 zákonů, proto výtka, že jde o daňový guláš,«vysvětlil své předchozí vyjádření Dolejš. Podle něj jsou v tom utopena i věcná doplnění a korekce dosavadní vládní politiky, což ovlivní tvorbu příjmů eráru na r. 2014, od kdy by tyto zákony měly být účinné. »Tvorbě rozpočtu r. 2014 to moc nepomůže, zásadní koncepční výhrady se neřeší. Opozice opakuje, že by chtěla jinak strukturovat daňové břemeno - u přímých daní více progrese a u odvodů více solidarity,« dodal.
 
Poslanec KSČM poukázal na to, že součástí návrhu je třeba i zrychlení odpisů nebo daňové úlevy na příjmy lidí, kteří ve firmách vykonávají praktická cvičení. Tyto dílčí pozitivní kroky podle Dolejše však nezbaví balíček zásadních výhrad. Chybí koncepční daňová politika, jde jen o marketingový krok, který má vylepšit pozici vlády v jejím posledním roce vládnutí. 
 
Dolejš upozornil, že trvá myšlenka na osvobození dividend, což znamená výpadek přes 10 mld. Kč, ze zdanění jsou vyjmuty prodeje obchodních podílů. Znovu je otevřena otázka tzv. benefitů. Změny se týkají i majetkových daní, které nepřinášejí zásadní výnos do státní kasy, ale »jsou důležité z hlediska regulace bohatství ve společnosti, kumulace majetkových výhod, i regulace majetků, které vznikaly zvláštním způsobem,« řekl. Oslabování majetkových daní proto nepokládá za šťastné. Nelíbí se mu, že vláda hodlá zcela zrušit daň z dědictví. »A pokud vezmeme v potaz, že daně z darů se převádějí do režimu daně z příjmu, i zde se lze nadít negativních efektů,« dodal Dolejš s tím, že ani korekce nového daňového balíčku ve druhém čtení nedává naději, že by pro něj opozice mohla hlasovat.
 
 
 
Autor: RedakceZdroj: Haló noviny