Útok na nemocnici Lékařů bez hranic a reakce Evropského parlamentu

06.10.2015 19:00

V sobotu, 3. 10. 2015, se nemocnice Lékařů bez hranic v Kundúzu po dobu více než jedné hodiny otřásala bombardováním, které způsobily mezinárodní koaliční jednotky působící v Afghánistánu. Výsledky této akce, která nemá nic společného s vedením legální války, byla smrt dvanácti spolupracovníků Lékařů bez hranic, 19 pracovníků bylo zraněno a zemřelo rovněž minimálně sedm pacientů tohoto traumacentra včetně tří dětí.

Lékaři bez hranic požadují vysvětlení a odmítají se spokojit se zlehčováním celého incidentu. Podle české europoslankyně Kateřiny Konečné incident znamená vážné porušení mezinárodního humanitárního práva: "Spojené státy americké, které podle všech v tuto chvíli dostupných údajů za útokem stojí, by se měly připravit na to, že mezinárodní společenství bude mít mnoho otázek a mělo by požadovat trest. Ničení nemocnic je barbarské a není možné se za ně pouze omluvit." 

Europoslanci za KSČM iniciovali, aby frakce GUE/NGL navrhla zničení nemocnice v Kundúzu do programu v pondělí započatého plenárního zasedání. Europoslanci za KSČM tak velmi rádi přijali fakt, že tento jejich návrh byl přijat a Evropský parlament se bude touto problematikou ve středu ráno zabývat. 

Jedná se o příslib toho, že Evropský parlament odmítá černobílé vidění světa a odmítá porušování mezinárodních a lidských práv bez ohledu na to, jak silné, či slabé jsou státy, které tato práva porušují. Jak dodala europoslankyně Kateřina Končená: »Pokud přistoupíme na princip, že někdo mezinárodní právo porušovat může a jiný nesmí, pak zcela popíráme jeho podstatu a dovoláváme se chimér. Přeživší, pozůstalí, mezinárodní společenství a Lékaři bez hranic jako celek si zaslouží jasné vysvětlení celého incidentu. Požadujeme skutečné a nezávislé vyšetření celého incidentu a obžalobu skutečných viníků, kteří dopustili, že pacienti uhořeli přímo ve svých postelích. Doufáme nyní, že to je přesně to, co si přeje i Evropský parlament.«

 

 

 

Autor: Mediální úsek ÚV KSČM