Vláda nereflektuje oprávněné požadavky pracovníků IZS ČR

14.12.2022 18:45

Vláda nereflektuje oprávněné požadavky pracovníků IZS ČR

 

(Praha 13. prosince 2022) KSČM požaduje stejný přístup vlády ke všem složkám Integrovaného záchranného systému ČR, tedy členům hasičského záchranného sboru, zdravotnickým záchranářům a policistům.

 

Umělé rozevírání nůžek mezi nimi, jak činí současná pravicová vláda Petra Fialy, vnáší především mezi státní hasiče a policisty pocity nejistoty. Vláda ve svém programovém prohlášení deklarovala revizi zákona o služebním poměru. Právě ten nejen hasičům garantuje především výsluhový příspěvek.

To se stalo jedním z faktorů, proč v letošním roce plánuje odchod několik set především služebně starších hasičů. Podle KSČM je však potřeba tyto profese důležité pro chod státu a jeho občany náležitě ocenit a dát zaměstnancům pocit jistoty. 

O tom, že vláda nereflektuje oprávněné požadavky hasičů, ale i policistů svědčí i v současné době vládou navržená a parlamentem projednávaná novela zákona o důchodovém zabezpečení.

Ta má zajistit dřívější nekrácené odchody do důchodu pro zdravotnické záchranáře po 20 letech ve službě. Bohužel ale neřeší stejné podmínky důchodů pro další dvě neméně náročné a rizikové profese.

Senátoři navíc doplnili do zákona, a tím ho vrátili do Sněmovny, že stejný nárok na dřívější nekrácený odchod do důchodu mají mít také podnikoví hasiči, ti ovšem stejně jako zdravotničtí záchranáři nemají nárok na výsluhový příspěvek. 

 

KSČM požaduje:

 

  • Zachovat výsluhové příspěvky pro členy Hasičského záchranného sboru ČR a Policie ČR
  • Umožnit nekrácené odchody do důchodu členům Hasičského záchranného sboru ČR a Policie ČR
  • Zařadit zdravotnické záchranáře a podnikové hasiče mezi ty profese, na které se bude vztahovat zákon o služebním poměru, a tedy i výsluhový příspěvek
  • Vytvořit takové podmínky, které povedou ke stabilizaci personálního obsazení složek IZS ČR

 

 

vedení KSČM