Vláda odvahu neprokázala

25.07.2013 10:53
Vláda Jiřího Rusnoka odmítla návrhy Moravskoslezského kraje, aby většinu poplatků za znečištěné ovzduší dostávaly regiony a aby úředníci mohli kontrolovat, čím lidé topí v domácnostech. Stanovisko kabinetu je ovšem pouze doporučením pro sněmovnu.
 


Kraj požaduje, aby 90 procent příjmů z poplatků za znečišťování ovzduší dostávaly kraje a aby zbytek putoval do státního rozpočtu. Státní fond životního prostředí by tak z částky vybrané od průmyslových podniků nezískal ani korunu. Podle vlády by to však narušilo podstatu fungování fondu. Navíc podle premiéra by paradoxně změna mohla kraji přinést v kombinaci s financováním z národních a evropských zdrojů méně peněz.
 
 
Poplatky by měly patřit kraji
 
S tím ale nesouhlasí poslankyně KSČM a stínová ministryně životního prostředí Kateřina Konečná»Pravdu má kraj. Moravskoslezský kraj nese nejtěžší následky znečištění a je nefér, že nemá možnost nakládat s poplatky, které znečišťovatelé platí. Jsem zastáncem decentralizace a věřím, že opatření vymýšlená tam, kde jsou problému nejblíže, mohou být mnohem konkrétnější, reálnější a zacílená přesně tam, kde je potřeba,« řekla Haló novinám Konečná. Moravskoslezské zastupitelstvo její slova doplnilo i argumentem, že vláda využívá centralizaci k tomu, aby do ochrany ovzduší neinvestovala tolik, kolik by bylo odpovídající: Fond předloni získal na poplatcích 430,7 milionu korun, z Moravskoslezského kraje to bylo přes 110 milionů, výdaje do ovzduší ale dosáhly pro celou ČR pouhých 170,8 milionu korun.
 
 
Další tlak na občany?
 
Kraj také požaduje rozšíření kontroly na otop v domácnostech kvůli tomu, že lidé využívají své staré kotle na tuhá paliva i ke spalování odpadů, což se ale těžko prokazuje. Nyní mohou úředníci využívat ke kontrole jen metodu měření tmavosti kouře. Samotné kotle mohou kontrolovat pouze v prostorách pro podnikání.
 
»Návrh byl opět dobře míněný, ale problematický. To je návrh, aby se prolomila ústavní ochrana domovní svobody. Uložili jsme ministrovi životního prostředí, aby hledal účinné nástroje na kontrolu těch topenišť, ale takové, které by neprolamovaly základní lidské svobody, které chrání Ústava,« uvedl premiér. Ani tuto argumentaci ovšem Konečná nepřijala.»Dnes máme tvrdá data, která jasně říkají, že třetina znečištění je způsobena lokálními topeništi, tedy domácnostmi. K tomuto faktu se musíme postavit čelem. Vláda bohužel prokázala neodvahu. Je snad právo na zdraví a čistý vzduch méně důležité než právo domovní? Já tomu nevěřím. Nemluvě o tom, že nikomu nevadí, když toto právo porušují tisíce exekutorů. Proč má být chráněn Ústavou někdo, kdo ohrožuje své okolí, to nepochopím,« řekla Konečná, která má k dispozici i opačné názory ústavních právníků, než o jaké se opřela vláda.
 
 
Autor: RedakceZdroj: Haló noviny