Vláda prodává část ČSA Korejcům

15.03.2013 09:27

 

Vláda včera schválila prodej čtyřiačtyřicetiprocentního podílu Českých aerolinií korejskému dopravci Korean Air. Smlouva by měla být podepsána 9. dubna. Korean Air za podíl v ČSA nabídly 67,5 milionu korun.


»Zakončili jsme tak restrukturalizační proces, který se snažil zachránit budoucnost ČSA,«uvedl ministr financí Miroslav Kalousek. Korean Airlines budou podle Kalouska garantovat budoucnost Českých aerolinií. Budou garantem pro zaměstnanost a přispějí prý i k rozvoji pražského letiště, řekl ministr.

 
Vstup strategického partnera byl i požadavkem Evropské komise. Ta jím podmínila souhlas s přijetím 2,5miliardového úvěru od státní firmy Osinek.
 
Stínový ministr dopravy KSČM Pavel Hojda ví, že vstup strategického partnera byl v této chvíli nutností. Pochybnosti však má. »Velmi mě zaráží nízká, ba dokonce silně podhodnocená cena, na kterou byla ČSA ohodnocena. Vzal odhadce v potaz i hodnotu leteckého personálu? A jak byla ohodnocena obchodní značka ČSA?« ptá se Hojda.
 
Vstup investora bude mít i další negativní dopad, upozornil Michal Hrnčíř z advokátní kanceláře Vilímková, Dudák&Partners. Stát tímto prodejem fakticky přijde o možnost samostatně rozhodovat o zásadních věcech spojených s ČSA. Jako příklad uvedl zvýšení či snížení základního kapitálu či změnu stanov, což jsou procedury, ve kterých je potřeba získat na valné hromadě vyšší shodu než prostou většinu hlasů.
 
Kromě Korean Air o ČSA zprvu projevily zájem rovněž Qatar Airways. Tento dopravce ale nakonec závaznou nabídku ke koupi nepodal.
 
Hodnota celých ČSA podle nedávného odhadu společnosti Ernst&Young činí 148 mil. Kč. České aerolinie v současnosti provozují 28 letadel, v letním řádu dopravce počítá se 26 letadly. V roce 2010, kdy restrukturalizace firmy začala, čítala letadlová flotila ČSA pět desítek strojů a ČSA zaměstnávaly zhruba 3300 lidí. V současnosti ČSA nezaměstnávají ani polovinu z tohoto počtu. ČSA v roce 2011 hospodařily se ztrátou 241 mil. Kč.
 
 
Autor: RedakceZdroj: Haló noviny