Vládní balíček asi projde, ale...

07.11.2012 18:56

 

Sněmovna nestihne projednat návrh tzv. daňového balíčku, s nímž Nečasova vláda spojila svou existenci, včas. A to i v případě, že dnes vláda ve sněmovně uspěje, jak říkají kuloárové počty.


Předseda ÚV KSČM Vojtěch Filip včera novináře upozornil na to, že předlohu nestačí projednat pouze v dolní, ale také v horní komoře parlamentu, a ještě je třeba počítat s časem, který má na podpis prezident republiky. S tím však koalice vůbec nepočítá. Ústava mezi důvody pro rozpuštění sněmovny uvádí, že prezident republiky tak může učinit, pokud se Poslanecká sněmovna neusnese do tří měsíců o vládním návrhu zákona, s jehož projednáním vláda spojila otázku důvěry.

 
Filip včera na tiskové konferenci na konkrétních datech doložil, že poslanci s největší pravděpodobností nestihnou tzv. daňový konsolidační balíček přijmout v termínu – i kdyby ho dnes schválili, Senát jim ho bezesporu vrátí. A k novému hlasování vlastně dojde až den po termínu. A to ani nepočítal s tím, že normu může vetovat Václav Klaus. »Říká se, že když se sejdou dva právníci, jsou tu nejméně tři právní názory. Ale Ústava ČR je jednoznačná - pokud se někdo utěšuje tím, že snad tři měsíce, v nichž má být schválen zákon, se kterým vláda spojila důvěru, platí jen pro sněmovnu, pak ignoruje Ústavu ČR a zákon o jednacím řádu. Každý zákon je platný až poté, co ho projedná sněmovna, Senát a podepíše prezident,« zdůraznil Filip.
 
I když díky hlasům koalice, případně jejích bývalých členů - nyní opozičních Věcí veřejných, balíček projde, ještě to podle něj neznamená, že byla ve třech měsících splněna ústavní podmínka. »Jednání o státním rozpočtu postavené na takto schváleném-neschváleném balíčku ještě nic neznamená. Byl bych rád, kdyby si tuto realitu vládní politické strany konečně uvědomily. Jestli to nechápou, nechť se vrátí do univerzitních lavic a nastudují si Ústavu a zákon o jednacím řádu sněmovny,« konstatoval Filip.
 
 
Je načase být bez Nečase
 
Podle předsedy poslanců KSČM Pavla Kováčika by byl odchod Nečasovy vlády »pravým požehnáním«. Veřejnost by totiž dostala možnost »rozdat karty k lepšímu vládnutí«. Z diskusí s občany podle něj vyplývá, že téměř všechny vrstvy obyvatelstva mají silný a oprávněný pocit, že Nečasova vláda nevládne pro ně, ale proti nim. Takovou situaci prý nepamatuje.»Všichni jsou touto vládou přidušováni a je načase, aby to už bylo bez Nečase,« řekl Kováčik před novináři.
 
Ohledně dnešního projednávání vládního balíčku zdůraznil, že KSČM nadále trvá na dvou sazbách DPH. »Jsme pro to, aby potraviny, potřeby spojené s bydlením, se zdravotní péčí a se vzděláním měly nulovou nebo co nejnižší sazbu DPH. To, co se teď navrhuje, i to, co hrozí v případě, že by zůstala jednotná sazba DPH ve výši 17,5 %, je něco, co postihne všechny vrstvy obyvatelstva a co vyvolá další náklady,« uvedl Kováčik. Vysvětlil, že navzdory tomu, že program KSČM hovoří o co nejnižší snížené sazbě DPH, komunističtí poslanci podpoří pozměňovací návrh na zachování nynějších sazeb 14 a 20 %. V žádném případě však nebudou hlasovat pro balíček jako celek. Ten podle Kováčika dostává ČR do»vývrtky, která vždycky končí havárií«.
 
Předložený návrh státního rozpočtu označil za »nejhorší v historii«. I kdyby došlo k provizoriu, na obyvatele by to podle něj mělo menší dopad. Východisko vidí stejně jako Filip v předčasných volbách do sněmovny. »Neuděláme nic, co by této vládě pomohlo přežít byť i jen o jedinou minutu déle,« prohlásil Kováčik. Všichni členové klubu budou přítomni hlasování o balíčku a v žádném případě nebudou »párovat« vládní poslance. »V tomto případě párování rovná se přímá podpora záchrany této vlády,« míní Kováčik.
 
 
Autor: RedakceZdroj: Haló noviny