Vostrá: Škola hrou

03.12.2013 16:16
Paní učitelka a pan učitel byli ještě před časem lidé, kterých jsme si bezmezně vážili. Děti se chlubily, co řekla jejich paní učitelka, a doma jsme probírali, kdo má vlastně pravdu - jestli rodiče nebo kantoři.
 
Doba pokročila a notně se zmodernizovala. Některé modernizace jsou ale velmi špatné. Množí se útoky na učitele ze strany žáků, studentů, a teď přibyly útoky rodičů. Povolání, které je tak trochu i posláním, by mělo být vnímáno od každého z nás jako cesta, která našim potomkům umožní poznat svět kolem z té lepší stránky.
 
Často nemáme na své děti čas. Péči rodičů nahrazují počítačové hry, televize, v horším případě ulice. Mnohdy bychom byli překvapeni, jak jednoduchá přání mají děti. Když nám najednou ve škole neplní naše sny o tom, jak výborně bude potomek studovat, začíná to odnášet učitel. Neklaďme přemrštěné požadavky, a pokud dítě své úkoly neplní tak, jak bychom chtěli, není možné vylévat si vztek na kantorech.
 
Vždy je třeba se zamyslet nad tím, že vzdělání je dar, kterého si máme vážit, a to nejen my, ale i naše děti a k tomu bychom je měli zásadně vést. A sami sobě bychom měli uložit úkol: Chovejme se nejen k učitelům, ale i ke svému okolí tak, aby se za nás naše děti nemusely stydět. A děti vychovávejme tak, abychom se my nemuseli stydět za ně.
 
 
Autor: Miloslava VOSTRÁ, místopředsedkyně ÚV KSČMZdroj: Parlamentnilisty.cz