Vrátit se k základním myšlenkám, se kterými Evropská unie vznikala

05.03.2014 18:40

Rozhovor s vedoucí kandidátkou KSČM pro Evropské volby Kateřinou Konečnou.

 

Byla jste zvolena lídrem kandidátky KSČM pro volby do Evropského parlamentu. Co to pro vás znamená?

 

Především velkou zodpovědnost a pokračování prosazování mého programu, který se především týká životního prostředí v návaznosti na pomoc občanům a České republice. 
 

S jakým hlavním problémem, za nějž budete bojovat, pokud budete zvolena, do EP vlastně jdete? 

Ochrana životního prostředí. Sedmdesát procent legislativy v této oblasti k nám přichází právě z Evropské unie, a ne vždy jsou to nařízení a směrnice prospěšné pro naše občany. Stejně tak v oblasti evropských dotací máme největší problém právě s Operačním programem Životní prostředí a ráda bych pomohla České republice v této oblasti. 
 

S čím jako europoslankyně zásadně nemůžete souhlasit a budete proti tomu bojovat? 

Se zneužíváním evropských dotací k osobnímu prospěchu jednotlivců. 
 

A jsme u jedné zásadní otázky: Jaké vidíte problémy současné Evropské unie? 

Především je to demokratický deficit, kterým trpí vyjma Evropského parlamentu všechny orgány, které rozhodují o našich životech. Stejně tak závažným problémem je nekontrolovatelnost bankovního sektoru a nadnárodních společností, které v Evropě rozhodují silnějším hlasem než volení poslanci. 
 

Dobře. Možná tady hledejme odpověď na názor některých euroskeptiků, kteří by chtěli Evropskou unii zrušit. Myslíte, že to je cesta, jak vyřešit zmíněné problémy? 

Nejde o to, cokoliv rušit, ale vrátit se k základním myšlenkám, se kterými Evropská unie vznikala a které úředníci pracující v orgánech Evropské unie dokázali zneužít. Myšlenka sociální soudržnosti, mírového řešení konfliktů a rovnoprávné spolupráce států je správná a neměli bychom se jí v dnešním globálním světě vzdávat. 
 

Proč tedy vůbec máme jít k volbám? Změní se jimi něco? 

Jak jsem uvedla výše, nejen v oblasti životního prostředí, ale téměř v každé sféře našeho života dnes přejímáme předpisy z Evropské unie. Na jejich vzniku se podílejí také poslanci Evropského parlamentu. Pokud chceme, aby český hlas byl slyšet již při přijímání evropských norem, musíme mít zvolené poslance, kteří budou prosazovat názory občanů České republiky. Navíc Evropská unie nám dává prostředky, díky kterým můžeme lépe financovat např. vědu a výzkum, oblast vzdělávání, ale i zateplování veřejných budov. Tyto prostředky bychom měli využívat, ne zneužívat. I v tom mohou evropští poslanci pomoci. 
 

Četl jsem dokonce jeden článek, v němž autor tvrdil, že kvůli asociálnosti tohoto společenství bychom z něj měli raději odejít. Tedy až u nás zvítězí levice. Co vy na to? 

Autor patrně nerozumí funkci Evropské unie. 
 

Naopak Václav Klaus vidí v EU socialistickou organizaci. A ještě jednou: Co vy na to? 

Názor Václava Klause je extrém. Tak jako každé uskupení, je Evropská unie živý organismus a najdeme tam jak věci dobré, tak věci, které je nutno zlepšit či opravit. 
 

Evropská unie se zapletla do dění na Ukrajině a před tím vlastně i jinde. Proč nezůstala mimo a nestará se o své vlastní členské země a jejich problémy? 

Nemůžeme zapomínat a přehlížet to, co se děje za našimi hranicemi. Bylo by to egoistické a hloupé. Nicméně je třeba konstatovat, že Evropská unie a především náš komisař Štefan Füle selhali v řešení situace na Ukrajině. 
 

Myslíte, že Evropský parlament, jehož byste se po volbách mohla stát členkou, je schopen leckteré problémy, zvláště ten poslední, vůbec řešit? 

Když Česká republika dosáhne volby kvalitních lidí, kteří budou zastupovat jako europoslanci naši republiku, můžeme prosadit i v rámci východního partnerství daleko lepší vztahy mezi Evropskou unií a státy mimo EU. To nám může do budoucna pomoci v tom, aby Evropa byla opravdovým partnerem a pomáhala problémy řešit. 
 

A jsme u poslední otázky: Co pro to uděláte právě vy? 

Pokud mi občané dají své hlasy, udělám vše pro to, aby vůle občanů České republiky byla v Bruselu slyšet daleko víc a naše názory nebyly zastíněny názory velkých států. Evropská unie má pomáhat.

 

Autor: Jaroslav KOJZARZdroj: Haló noviny