Výkonný výbor ÚV KSČM: Systém výplaty sociálních dávek musí bezpodmínečně fungovat

10.01.2014 07:24
V pátek 10. ledna 2014 se na svém 19. zasedání sešel Výkonný výbor ÚV KSČM. Seznamte se se stanoviskem, které přijali jeho členové.
 


Nemalou část občanů České republiky postihly počátkem roku 2014 problémy spojené s vyplácením sociálních dávek. Na začátku stála rozhodnutí bývalého ministra práce a sociálních věcí za TOP 09 Jaromíra Drábka a především jeho, dnes za tento čin trestně stíhaného, náměstka Vladimíra Šišky v podobě smlouvy uzavřené bez standardního výběrového řízení. Tento krok již před dvěma lety způsobil kolaps systému výplaty sociálních dávek. Místo avizované finanční úspory pak došlo naopak k prodražení nového systému o několik miliard korun.
 
Výsledkem těchto podivných machinací bylo zrušení zakázky Úřadem pro ochranu hospodářské soutěže. To způsobilo současné problémy. Došlo k vypnutí systému potřebného pro výplatu sociálních dávek.
 

„Krizové“ řešení připravené Ministerstvem práce a sociálních věcí ČR pod vedením ministra v demisi Františka Koníčka nebylo nakonec možné pro odpor společnosti Fujitsu realizovat. Je s podivem, že s touto variantou ministerstvo nepočítalo. Rezort tak nakonec využije staré rámcové smlouvy uzavřené se společností OKsystem a za rok jí vyplatí zhruba 180 milionů korun.

 
O problémech s další výplatou sociálních dávek vědělo ministerstvo od vynesení prvního verdiktu antimonopolního úřadu v únoru 2013. Přesto ani ministr Koníček nepodnikl dostatečné kroky, aby zabezpečil včasnou výplatu sociálních dávek.
 
KSČM si váží obětavosti a práce řadových pracovníků úřadů práce, kteří se snaží problémy vzniklé neschopností stávajícího vedení ministerstva práce a sociálních věcí napravit. Současně požadujeme po ministru Koníčkovi okamžité řešení vzniklé situace tak, aby nedošlo k dalšímu zhoršování sociální a ekonomické situace těch občanů, kteří jsou ve své nelehké životní situaci odkázáni na pobírání dávek.
 
 
Autor: Výkonný výbor ÚV KSČMZdroj: Mediální úsek ÚV KSČM