Výše minimální mzdy v ČR? Ostuda!

09.04.2013 08:39

 

Pokud by zaměstnavatelé podobně jako odbory souhlasili se zvýšením minimální mzdy o 500 Kč, tedy na 8500 Kč, předloží ministryně práce a sociálních věcí Ludmila Müllerová (TOP 09) takový návrh vládě.


Rozhodne se to při dnešním jednání v tripartitě. V současné podobě minimální mzda podle ní neplní své funkce. Tripartita se má sejít v úterý 9. dubna. Ministryně včera v ČT přiznala, že minimální mzda je nižší jen v Pobaltí, Bulharsku a Rumunsku. Předseda Senátu Milan Štěch(ČSSD) považuje za zoufalé, že se minimální mzda sedm let nezvyšovala. »Ideologie zvítězila nad zdravým rozumem,« zdůraznil s tím, že jinak by už mohla být někde kolem 11 tisíc Kč.
 
»Výše minimální mzdy je v ČR ostudná. Šest let již nebyla valorizována a nepředstavuje ani třetinu průměrné mzdy. Neplní svou sociální ani motivační funkci a zpomaluje růst i dalších mezd a platů. Nesouhlasím s tím, že její zvýšení povede k většímu propouštění. Počet pracovníků je dán především odbytem výrobků, zboží a služeb. Nikdo si nedrží neproduktivní pracovní sílu jen proto, že je levná. Nízké mzdy sice vedou k vyšším ziskům zaměstnavatelů, ale na druhé straně snižují kupní sílu občanů, čímž snižují odbyt a zvyšují tak nezaměstnanost,« tvrdí stínový ministr práce a sociálních věcí KSČM Miroslav Opálka.
 
Svým vyjádřením reagoval na slova ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09), který se v TV Prima vyslovil proti změně - zvýšení minimální mzdy by podle něj zvýšilo nezaměstnanost. Podle ministryně počet nezaměstnaných neovlivní, minimální mzda má také funkci motivační a sociálně ochrannou, »Obě funkce neplní. Tak tu minimální mzdu zrušme,« prohlásila v nadsázce, protože takový návrh rozhodně nepředloží.
 
 
Autor: RedakceZdroj: Haló noviny