Výsledky rozpočtu 2012 jsou obžalobou vlády

22.01.2013 09:30

 

Nečasova vláda nemá hospodářskou politiku odpovídající současnému stavu ekonomiky a zjevně si toho ani není vědoma. Vládní politici sice mohou lidem vysvětlovat, že se jim daří nejlépe v dosavadní historii, ale nedokážou vysvětlit, proč současně roste nezaměstnanost, chudoba a sociální vyloučení části populace, proč narůstá řádění exekutorů, přibývá dražeb majetku a těch, kteří ztrácejí střechu nad hlavou.


Těmito slovy odboráři na včerejší tiskové konferenci Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) kritizovali výsledky státního rozpočtu za loňský rok. Když prezentoval ministr financí Miroslav Kalousek předběžný odhad výsledků hospodaření státního rozpočtu za rok 2012, neslo se jeho vystoupení v pozitivním a optimistickém duchu.

 
 
Fiasko zvýšení DPH
 
Vývoj schodku překonal očekávání a oproti plánovaným 105 mld. Kč dosáhl dokonce »jen« 103 mld. Kč. Oč více je však veřejnosti podstrkováno velmi pozitivní hodnocení výsledků deficitu, o to méně se hovoří o tom, že se opět – obdobně jako v roce 2011 – výrazným způsobem nenaplnily předpoklady příjmů jak u státního, tak veřejných rozpočtů. V roce 2012 se vybralo o zhruba 43 mld. Kč méně, než kolik předpokládal schválený státní rozpočet. (V roce 2011 to bylo dokonce 72 mld. Kč.)
 
Inkaso DPH, »vlajkové lodi« vládních reforem, skončilo fiaskem. Snížená sazba DPH se zvýšila o 4 %, což vyvolalo inflaci ve výši 3,3 % (nejvyšší za poslední roky). Důsledkem je i pokles reálných mezd a platů o 1,8 % (nejvyšší za poslední roky). Veřejné finance přitom na zvýšení DPH nezískaly prakticky nic. Výsledky rozpočtu za rok 2012 jsou tak podle odborářů obžalobou hospodářské politiky vlády.
 
 
Nepřijatelný kandidát
 
»Nikdo nemůže očekávat, že by ČMKOS mohla podporovat Schwarzenberga. Byl duchovním otcem církevních restitucí. To se neví? On byl a je ve vládě, dokonce prvním vicepremiérem, kde se podílel na důchodové reformě. Jeho představa je, že samozřejmě bude školné. Podílel se také na nárůstu DPH,« uvedl v této souvislosti k 2. kolu volby prezidenta republiky předseda ČMKOS Jaroslav Zavadil»Jestliže my jsme bojovali proti všem těmto reformám, i stotisícovou demonstrací na Václaváku, tohle si velmi dobře pamatujeme. Takže není možné, aby on byl pro nás přijatelný kandidát.« Popřeli bychom všechno, co jsme udělali, vždyť všechny ty »reformy« jsou z dílny TOP 09, jíž je Schwarzenberg předsedou, připomněl Zavadil.
 
»Politická strana TOP 09 dala České republice tak skvělé ministry, jako jsou Drábek, Heger, Kalousek, on za ně zodpovídá. On premiérovi tyto lidi navrhoval. Tento člověk má stanout na Hradě? Změní se na cestě mezi podhradím a Hradem?« řekl na toto téma předseda OS KOVOJosef Středula. To se může domnívat jen někdo, kdo žije v zahraničí a nemá kontakt s naší realitou. My nemůžeme pana Schwarzenberga doporučit jako osobu vhodnou pro prezidentský úřad. Bude, či nebude vetovat zákony? Je jisté, že kroky, které jsou v programovém prohlášení vlády, bude podporovat. »Nemůžeme říci jediné kladné slovo na podporu tohoto prezidentského kandidáta,« uzavřel Středula.
 
 
Autor: RedakceZdroj: Haló noviny