Žádejte o příspěvek na bydlení

27.02.2013 21:18

 

V poradnách KSČM i Sdružení nájemníků ČR dramaticky vzrůstá v poslední době počet bezradných lidí, kteří mají obrovské problémy, jak vyjít s rodinným rozpočtem v souvislosti s rostoucí drahotou. Není se co divit, zvláště mladým rodinám s dětmi a důchodcům.

Vláda neoprávněně pro rok 2012 valorizovala důchody méně, než vzrostly životní náklady. Pro výpočet částek životního a existenčního minima se již od roku 2007 nezapočítává růst nákladů na bydlení, energie, teplo a vodu. O tom se moc neví. Prý jsou tyto náklady kryty příspěvkem na bydlení!

Vyzýváme proto všechny občany, kteří platí za bydlení měsíčně více než 30 procent (v Praze 35 procent) z čistých příjmů domácnosti, aby o příspěvek na bydlení na místních úřadech práce požádali. Nestyďte se za něco, co jste nezavinili. Na internetových stránkách, například na webu ministerstva práce a sociálních věcí, najdete kalkulačku, zda na příspěvek máte nárok.

Také v Haló novinách bude uveřejněn podrobný návod. Výše příspěvku se rovná rozdílu, o který měsíční náklady na bydlení překračují výše uvedené procento čistých příjmů, avšak jen do hranice normativních nákladů.

Ty činí například pro dvoučlennou domácnost v Praze v nájemním bytě 10 750 Kč, pro stejnou domácnost v celé ČR v bytě vlastním či družstevním však jen 6557 korun. Připomínám, podstatnou část rozdílu představuje zisk pronajímatele, protože družstva i vlastníci bytů musí plně uhradit i náklady na opravy a rekonstrukce domu i bytů.

František BENEŠ, stínový ministr KSČM pro resort místního rozvoje