Zamyšlení nad koňským masem.

15.03.2013 09:09

 

Začínáme si pomalu zvykat ,že si podnikatelé v tolik Václavem Klausem vychvalovaném tržním hospodářství nechají koleno vrtat,jen aby zisky z jejich podnikání byly co největší.Problém je v tom,že to koleno není jejich,ale spotřebitelů.

Po loňském průšvihu s metanolem v českých alkoholických nápojích jako by se s kauzami roztrhl pytel.Průmyslová sůl z Polska,voda v mražených rybách,lepek v bezlepkových potravinách a další podvody,které musejí na úrovni EU řešit ministři zemědělství se objevují jako žížaly po jarních deštích.

V poslední době živí zákazníky kauza koňského masa ve výrobcích,ve kterých není deklarováno.Zajímavé na celé věci je, že postiženými jsou v Evropě známé či renomované firmy.

Další zajímavost je ta,že proti smrtelně nebezpečnému metanolu použité koňské maso není,pokud prošlo veterinární kontrolou,zdraví škodlivé.Naopak se domnívám,že může být i zdravější než hovězí.

Nicméně do výrobku na kterém není ve složení druh masa uveden ,a zákazník je tak uváděn v omyl,nepatří.

Zarážející však je,kde se takové množství koňského masa na trhu vzalo.Nemohu uvěřit tomu,že se z ničeho nic začaly koně porážet ve velkém.Jsou země kde je chov koní rozšířen.Tam se snad koně porážejí průběžně.

Kde se pak vzalo najednou tak veliké množství masa,které není běžně konzumováno.Vždyť ani v minulosti nebylo koňské maso zbožím běžné na pultech obchodů. Tak odkud se takové množství koňského masa vzalo?

Vkrádá se myšlenka,že se ukládalo do mrazících boxů státních či soukromých mrazíren,které sloužily jako strategické zásoby pro případ katastrof.

Možná tomuto druhu zboží končily lhůty trvanlivosti a bylo nutné s ním něco udělat.Nenasytný trh, jak jsem předeslal, využil nepozornosti dozorových orgánů a toto nadbytečné maso tajně distribuoval do zpracovatelských závodů jako maso hovězí.Pokud tomu tak bylo,musely existovat dohody mezi dodavateli a zpracovateli o dělení zisku.S úspěchem lze pochybovat ,že by zpracovatelé rozdíl  mezi druhy mas nepoznali.

A konina se tak objevuje ve výrobcích známých firem s dobrou pověstí a velikým odbytem daného sortimentu,aby byla návratnost co nejrychlejší.Kontrolní a dozorující orgány pak mohou dělat zázraky. Dokonale organizovaný podvod se odhalí až po  čase.A to už jsou ti,kteří se na takových operacích podílejí v balíku a mohou osnovat další podrazy na zákazníky.V době,kdy po internetových portálech kolují informace o zaručených podvodech na spotřebitelích se není čemu divit.

Možná se jednou dočkáme toho,že si žádný ,ale opravdu žádný výrobce nedovolí uvést na trh vadný výrobek.Ale to je snad větší utopie než jak se koňské maso z ničeho nic v tak velikém množství na trhu objevilo. 

 

 

V Ostravě – Porubě 28.2.2013                                           Václav Havel