Západ chce svrhnout Putina

24.11.2014 17:27

Cílem protiruských sankcí Západu je svržení ruského režimu, prohlásil v sobotu v Moskvě ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. V projevu na zahraničněpolitické konferenci konstatoval, že Evropa hraje na Ukrajině vabank a podporou extremistů útočí na vlastní demokratické principy.

Západ podle ruského ministra už ani neskrývá, že cílem sankcí je výměna režimu v Kremlu. »Otevřeně se vyhlašuje, že sankce musejí ničit ruskou ekonomiku a podněcovat lidové protesty. Západ tak jednoznačně dává najevo, že mu nejde o změnu politiky, ale o změnu režimu,« přečetl fakta Lavrov.

Sankce ale nepoškozují jen ruskou ekonomiku. »Našemu hospodářství samozřejmě ubližují, ale zároveň poškozují i ekonomiku zemí, které je zavedly,« doplnil ministr.»Spekulace o izolaci Ruska nestojí ani za komentář,« poznamenal.

Nedemokratická EU

Už dlouho před ukrajinskou krizí bylo podle Lavrova zřejmé, že vztahy mezi Ruskem a Evropou se blíží okamžiku pravdy. Buď půjdou obě strany cestou partnerství, nebo vzájemných ústrků. »Naši partneři si bohužel zvolili druhou cestu. Na Ukrajině hrají vabank a útočí na demokratické principy, které sami vyznávají,« řekl Lavrov. Rusko je připraveno s Evropou dál spolupracovat, návrat do dřívější situace je ale nemožný.

Moskva si ho ani nepřeje, protože stojí o rovnoprávnou spolupráci, konstatoval Lavrov. »Dřívější etapa je překonána, je třeba se poučit a vybudovat nový základ našich vztahů,« prohlásil ruský ministr.

Neplánuje doživotí

Ruský prezident Vladimir Putin nehodlá být doživotním prezidentem, jeho mandát je vymezen ruskou ústavou. Šéf Kremlu to prohlásil v obsáhlém rozhovoru, který včera zveřejnila státní agentura TASS. Po uplynutí nynějšího mandátu v roce 2018 prý zváží další kandidaturu s ohledem na aktuální situaci a na své preference.

Putin komentoval výrazné ochlazení vztahů Ruska se Západem, které vyvolala jeho politika vůči Ukrajině. Odmítl, že nynější tlak Západu zavede jeho zemi do izolace.»Vnímali jsme osudovost železné opony. Touto cestou v žádném případě nepůjdeme a nikdo kolem nás zeď stavět nebude. Je to nemožné,« zdůraznil Putin.

Západ podle Putina udělal chybu, když namířil své sankce na lidi z prezidentova blízkého okolí. »Vycházeli z mylného předpokladu, že mám obchodní zájem na kontaktu s lidmi zařazenými do seznamu. Jejich poškozením mířili na mě. To ale absolutně neodpovídá skutečnosti,« řekl ruský vůdce.

Podle Putina v Rusku oligarchické struktury neexistují, miliardáři nemají vliv na rozhodování státu. Oligarchové »zbohatli dávno a absolutně legálně. Nic neukradli, nic nezprivatizovali, jak se to dělalo v 90. letech« (i v ČSFR/ČR - pozn. red.), řekl prezident a dodal, že sankce namířené proti ruským miliardářům blízkým Kremlu jsou hrubým porušením lidských práv. Zábor Krymu byl podle Putina jeho osobním rozhodnutím a osoby zařazené na západní sankční seznam se o něm dozvěděly z médií.

Putin: Máme pravdu!

Návrat Krymu hodnotí takto: »Jsme prostě silnější než všichni ostatní, protože máme pravdu. Když ruský člověk cítí pravdu, je neporazitelný. Když naopak necítí vnitřní jistotu, čelí pochybám, jež jsou nebezpečné. V daném (krymském) případě pochyby nemám,« uvedl šéf Kremlu.