K vyšetřování policistů protikorupčního útvaru v souvislosti s kauzou Věcí veřejných

25.05.2011 15:50

 

Detektivové Útvaru pro odhalování korupce a finanční kriminality (ÚOKFK) mají vysvětlovat, zda záměrně nezpomalili vyšetřování podezření na korupci ve Věcech veřejných. Jde o případ, v němž měl Vít Bárta uplácet poslance své strany K. Kočí a J. Škárku. Vedení ÚOKFK je v podezření, že rozhodlo případ záměrně vyšetřovat jako méně závažný daňový delikt a že vyšetřováním kauzy záměrně nepověřilo detektivy zabývající se úplatky. Ředitel tohoto útvaru Martinec tak mohl svým jednáním zdržet postup policejního orgánu, v důsledku čehož byly okolnosti kauzy probírány nejprve v médiích. Případní pachatelé tak mohli získat čas a svou činností vzbudit dojem legálního jednání.

Stížnost, kterou na Martincův postup sepsali pro Inspekci Policie ČR odcházející náměstci ředitele ÚOKFK, podle mého názoru přesvědčivě dokazuje, že vyšetřovat případ jako daňové úniky je sporné. Vyšetřování by tak zcela pominulo V. Bártu a týkalo by se pouze obou zmíněných poslanců. To ale muselo být Martincovi jasné.

Zaznamenal jsem kritické vyjádření ministra Kubiceho ke způsobu vyšetřování podezření z uplácení, neboli půjček, ve vládní straně Věci veřejné, i fakt, že policejní prezident Lessy se vyjádřil opačně, neboť průběh vyšetřování Bártova »obálkovného« hodnotil jako naprosto standardní. Doufám, že tyto rozpory se nepromítnou do šetření celé věci.

Jsem si vědom toho, že případ nyní šetří Inspekce Policie ČR, a tudíž není možné o průběhu vyšetřování podávat veřejnosti informace. Rád bych však věřil, že celá kauza bude řádně vyšetřena, a prokáže-li se, že skutečně došlo k úmyslnému zpomalení vyšetřování možného úplatkářství ve prospěch V. Bárty, budou vyvozeny vůči zodpovědným osobám personální závěry.

Prohlášení policejního prezidenta Lessyho, že vyšetřování probíhalo standardním způsobem, považuji za předčasné a nezodpovědné, tím spíše, že případ nyní šetří Inspekce Policie ČR.

Zdeněk MARŠÍČEK, stínový ministr pro resort vnitra (KSČM)

25. 5. 2011Zdeněk MARŠÍČEK

převzato z Haló Novin

Diskusní téma: K vyšetřování policistů protikorupčního útvaru v souvislosti s kauzou Věcí veřejných

Nebyly nalezeny žádné příspěvky.

Přidat nový příspěvek