Má vláda ohledně omezení demokracie nějakou dohodu s ČSSD?

27.01.2012 13:19

 

Vyjádření předsedy ÚV KSČM a poslance PČR Vojtěcha Filipa k vládnímu návrhu na změnu Ústavy ČR.

Současná vláda má sice v Poslanecké sněmovně PČR většinu, ale nikoli ústavní. Nebývám překvapen tím, že bez jakékoli širší diskuse předkládá návrhy, které nazývá reformními a které dál deformují ještě funkční systémy tak, aby je pak musela měnit a privatizovat. Ovšem návrh na změnu Ústavy ČR, kterým chce vládní koalice omezit podmínky hlasování o nedůvěře vládě a zabránit především tomu, aby se mohly konat předčasné volby, je už „silnější tabák“, který bezesporu výrazně a zcela nepřijatelně omezuje samotné principy demokracie.
 
Už v době, kdy se o tomto nápadu koalice začalo poprvé hovořit, KSČM dala jasně najevo, že s podobným zásahem do českého ústavního práva v žádném případě souhlasit nebude. Občanům se zřetelně upírá právo na to, aby vůbec mohli legálně usilovat o změnu formou předčasných voleb. Přitom volby jsou jediným nástrojem, jímž mohou občané vyměnit ty, kteří zklamali jejich důvěru, a ovlivnit politický vývoj v zemi. Tím spíše, že je jim již dvacet let upíráno právo na obecné referendum. 
 
Přitom důvěra občanů v Nečasovu vládu ve společnosti klesla tak dramaticky, že legitimita jejího rozhodování je na pováženou.
 
Vláda tento návrh schválila, přestože si musí být vědoma toho, že její vlastní hlasy pro změnu ústavního zákona nestačí ani ve sněmovně. KSČM tuto změnu nepodpoří. Nabízí se proto otázka – nemá vládní koalice slíbenu podporu od ČSSD? A pokud ano, za co?
 
Rád bych věřil, že jde ze strany vládní koalice jen o prázdné gesto a že výše zmíněné otázky na adresu ČSSD nemají reálný podklad. Ale fakt, že ČSSD připustila v Senátu schválení právem kritizovaného Občanského zákoníku, vybízí k velké ostražitosti

 

 

Autor: Vojtěch FILIP, předseda ÚV KSČM a poslanec PČRZdroj: Mediální úsek ÚV KSČM

Diskusní téma: Má vláda ohledně omezení demokracie nějakou dohodu s ČSSD?

Nebyly nalezeny žádné příspěvky.

Přidat nový příspěvek