Nejde o jeden post, ale o možnost vyšetřovat

20.07.2012 21:39

 

Informace o tom, že nový ministr spravedlnosti Pavel Blažek chce vyhlásit výběrové řízení na funkci pražského vrchního státního zástupce, není nijak překvapivá. Ministr od svého nástupu do funkce zjevně hledal záminku, proč neakceptovat návrh nejvyššího státního zástupce Zemana na jmenování Lenky Bradáčové do této funkce. Už samo jmenování Blažka ministrem navozuje otázky, do jaké míry byla změna na postu vynucena nekompetentními kroky exministra Pospíšila, a do jaké míry měla zabránit přijetí nového zákona o státním zastupitelství a klepnout příliš aktivní justici přes prsty.

I když nepředpokládám, že L. Bradáčová by sama o sobě zvrátila dosavadní praxi, už její pověst nekompromisního státního zástupce by mohla dodat odvahu jejím dalším kolegům k odhalování trestné činnosti, nad kterou zatím museli hmouřit oči. Evidentně i útok na post prezidenta Lessyho má mít hlavně odstrašující účinek vůči dalším policistům.

KSČM odmítá politické vměšování do práce orgánů činných v trestním řízení s cílem některé kauzy zamést na koberec a jiné využit k politickým kampaním. Takový postup podlamuje důvěru lidí v zastupitelskou demokracii i samo její fungování. Proto je nezávislost těchto orgánů na politické moci důležitá. 

 

Zuzka Bebarová-Rujbrová,

poslankyně PČR a stínová ministryně KSČM pro legislativu a lidská práva

Diskusní téma: Nejde o jeden post, ale o možnost vyšetřovat

Nebyly nalezeny žádné příspěvky.

Přidat nový příspěvek