O jakémkoli omezení suverenity či ústavního pořádku by měli rozhodovat občané

20.01.2012 10:28

 

Vyjádření předsedy ÚV KSČM a poslance Parlamentu ČR Vojtěcha Filipa k otázce referenda k nové fiskální unii.

KSČM považuje změnu základních dokumentů o rozhodování a účasti České republiky v Evropské unii za věc, která se vždy musí posuzovat z pohledu naší státní suverenity, včetně suverenity sdílené. To se týká.i návrhu o nové fiskální unii. Je evidentní, že bude dohoda mít vliv na kompetence vlády a zejména Parlamentu České republiky, a tedy na ústavní pořádek ČR. Půjde o závažnou změnu podmínek. O takové změně podle našeho názoru musí rozhodovat občané v referendu, protože se výrazně mění podmínky platné před vstupem v roce 2004, ale i podmínky přijaté bez referenda a uvedené v Lisabonské smlouvě.
 
I když upřednostňujeme přijetí zákona o obecném referendu, aby konečně došlo k naplnění slibu o posílení přímé demokracie, v tomto případě podpoříme i referendum jednorázové v prvém čtení.
 
Naše konečná podpora jednorázového referenda k fiskální unii se však bude odvíjet jednak od přesné formulace otázky, která by byla v referendu položena, a od vytvoření spravedlivých podmínek pro srozumitelné vysvětlení pozitiv, negativ a problémů takového rozhodnutí.
 

 

Autor: Vojtěch FILIP, předseda ÚV KSČMZdroj: Mediální úsek ÚV KSČM