„Zkáza“ benzinových kartelů

10.02.2012 10:17

 

Komentář zastupitele Kraje Vysočina Drahoslava Oulehly ke zdražování pohonných hmot.
 


Úřad pro ochranu hospodářské soutěže je ústředním orgánem státní správy České republiky s pravomocemi v oblasti ochrany hospodářské soutěže… Bdí nad její čistotou a nemilosrdně stíhá cenové dohody a jiná kartelová neřádstva. Již několikrát v minulosti zastihl tento jinak bohulibý úřad prodejce pohonných hmot se staženými kalhotami - tedy poté, co nectně a v konspiraci dohandlovávali společný cenový postup, samozřejmě, že k tíži spotřebitele.
 
Každého trápí rekordně vysoké ceny pohonných hmot. Média to mají na paškále, a i když se dějí věci jiné a světodějné jako např. sněžení v zimě, stereotypně přednostně, jako zprávu dne, vybírají ochotné a hlavně zaručeně nezávislé analytiky, co stav drahoty benzínu a nafty patřičně odůvodní tu růstem dolaru, onde nepokoji v Nigérii nebo boomem poptávky po naftě v Indii, či jejím poklesem v povodí Indygirky. Ani náznak, že si jen někdo nekřesťansky zvyšuje zisk. Doplní to patřičně zkroušenou tváří několika zoufalých motoristů odpovídajících na pitomou otázku „…co těm cenám říkáte? Není to moc vysoké?“ A pauperizovaní motoristé, okouzleni okamžikem slávy před kamerou, naladí thymolinový úsměv a koktavě dí „… jejda to je strašný, je to moc, ale jezdit se musí.“ Otřepané klišé, víc by ani z mrtvého nevypáčil!
 
Na této šaškárně je však podstatné zejména to, že reportér na závěr ještě, jakoby mimoděk, osloví analytika z úvodu reportáže s dotazem na prognózu vývoje cen a dostane se mu zasvěcené odpovědi, že se dá v příštím týdnu očekávat růst o desetníky, do padesáti haléřů nebo rovnou o celou korunu.
 
Sem protikartelový úřad už nedosáhne. Proti odbornému názoru ekonomického experta, byť je takto veřejně prezentován, se nedá přece nic namítat a oponující vědec schází. Je to navíc v rámci svobody slova, tak se střezme hledání jakýchkoli souvislostí.
 
Zarážející je ovšem, jak se tyto prognózy přesně vyplňují. Jistě - může to být vysokou erudicí dotazovaného, ale „čert mě šimrá“ až do konečků prstů, že to může mít i jinou příčinu.
 
Proč by se pumpaři měli nekale domlouvat na společném postupu, když stačí poslechnout si onu prognózu pěkně v klidu večer ve zprávách. K čemu pracná vyjednávání, nechtěné ústupky, nevýhodné kompromisy a tupé závazky v rámci konkurenčního boje, když opravdu jen stačí dodržet vědecky odůvodněnou předpověď renomovaného analytika a prostě jen do sedmi dnů zdražit o desetníky, do padesáti haléřů nebo rovnou o celou korunu.
 
Je to důvodné a bude to přece pravda, je to tak  – bylo to přece v televizi!
 
 
 
Autor: Drahoslav OULEHLA, zastupitel Kraje Vysočina (KSČM)Zdroj: Mediální úsek ÚV KSČM

Diskusní téma: „Zkáza“ benzinových kartelů

Nebyly nalezeny žádné příspěvky.

Přidat nový příspěvek