Zkrotí politika finanční průmysl?

18.10.2011 13:47

 

Lídři Evropské unie a zástupci podnikatelů i odborů se na summitu tripartity shodli na potřebě stabilizovat Unii a hlavně eurozónu, která se nyní zmítá pod dopady dluhové krize.

Šéf Evropské komise José Barroso se pak verbálně pustil do finančního sektoru. Ten podle něj svým neodpovědným chováním ke krizi přispěl. Je prý nezbytné, aby nyní také spravedlivě přispěl k řešení krize.

Barroso podotkl, že chápe frustraci lidí, kteří jsou vystaveni dopadům úsporných opatření. Zdůraznil, že za krizi může i neodpovědné a možná i kriminální chování ve finančním sektoru. Evropa podle něj potřebuje dynamický finanční sektor i solidní banky. »Nemáme nic proti finančnímu sektoru,« řekl. Ale finanční sektor podle něj zase musí respektovat určité standardy, což se v minulosti nedělo, a také se spravedlivě podílet na řešení nynější situace.»Každý musí platit,« řekl Barroso.

Nyní se intenzivně jedná o navýšení podílu soukromého sektoru na záchraně Řecka. Šéf komise také připomněl, že komise navrhla zavedení daně z finančních transakcí v EU. Jenže tento nápad některé země jako ČR či Británie kritizují. Ve čtvrtek navíc komise chystá další návrhy, které se budou dotýkat dozoru nad finančními trhy.

»Krize ukázala, že Evropa musí projít reformou,« řekl Barroso, který ale v zápětí připustil, že reformování nebude snadné. Kvůli nejhorší krizi v dějinách Unie totiž většina zemí musí přistupovat k nepopulárním a v některých případech hodně tvrdým úsporným opatřením.

Na to upozornila i předsedkyně Evropské odborové konfederace (ETUC) Bernadette Ségolová. Podle ní je myšlenka na vyrovnané rozpočty chvályhodná, ovšem »není k ní možné jít pouze cestou tvrdých škrtů, jaké nyní zažívá například Řecko, tedy krizí zdaleka nejpostiženější stát eurozóny.«

Mnozí ekonomové a političtí filozofové doporučují v současné situaci zkonsolidovat finanční sektor pod veřejnou kontrolou, což se akcionářům a zkorumpovaným politikům samozřejmě nelíbí. »Dokud ale politika neučiní rozhodné kroky ke zkrocení finančního průmyslu, nevidím šanci na zlepšení,« upozornil Haló noviny analytik a strategický poradce Petr Robejšek.(mr)

převzato z Haló novin

 

Diskusní téma: Zkrotí politika finanční průmysl?

Nebyly nalezeny žádné příspěvky.

Přidat nový příspěvek